Krátce jak to chodí

Hody jsou v Kanicích největší tradiční akcí, která byla obnovena v roce 1992, a od té doby se hody konají každé dva roky.

Spolu s obcí Kanice připravujeme hody pokaždé okolo červencových svátků. Hlavním místem konání je kulturní areál na hřišti za školou (Lázně Kanice), který má potřebné zajištění a poskytuje příjemnou atmosféru. Hodů se účastní okolo 16 krojovaných párů a asi 20 krojovaných dětí.

 

Den před hody

Ráno začíná stavěním máje, kterou po přivezení na hřiště stárky nazdobí připravenými fáborky, připevní věnec a hlavní stárka umístí na špičku šátek. Když je mája připravena, začínají ji stárci za pomoci místních spoluobčanů, dobrovolníků a kamarádů zvedat.

 

Den před hody obchází stárci obec spolu s hudebním doprovodem a zvou občany na hodovou veselici. Spolu s pozvánkou nabídnou občanům rozmarýn s mašlí a nechají je ochutnat hodové víno.

 

Večer se všichni, kteří se podílejí na přípravách hodů, sejdou k hlídání máje a společně zpívají hodové písně.

 

Hody

Ráno se pod májí koná hodová mše

 

Odpoledne se stárci spolu s dětmi sejdou na návsi, odkud vychází průvod vesnicí s vyváděním stárek. Jako poslední si svou stárku vyzvedne hlavní stárek. Kompletní průvod se vydá za starostou obce, který předá hlavnímu páru hodové právo, čímž jsou hody právoplatně zahájeny.

 

Následuje tančení Moravské besedy, jak jinak, než s místní lokací. Spolu se stárky na parketu tančí i děti v krojích. Hody pokračují za doprovodu dechové hudby a zpěvu lidových písní. Večerní zábavu zahajuje opět Moravská beseda a lidové písně. Průběžně probíhá bohatý doprovodný program, jako je tombola, taneční bloky, zpěv atd. Zábava pokračuje do brzkých ranních hodin.